Aktuality

Právě se děje

Strana:  1 2   další »

Obličejové štíty

   Děkuji firmě Prusa Research a.s. za poskytnutí obličejových štítů k ochraně před nákazou onemocněním COVID 19.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 16.4.2020 15:18  •  Přečteno: 80x  •  Komentářů: 0

Rychlotesty onemocnění COVID 19

   V naší ambulanci nabízíme provedení rychlotestu protilátek proti onemocnění COVID 19. Rychlotesty stanovují protilátky proti koronavirům, které se v organismu vytvářejí až několik dní po infekci a mají podpůrnou roli v diagnostice. Hodí se tedy pacientům, kterým končí karanténa, pacientům, kteří prodělali před určitým časem příznaky virového onemocnění a chtějí si ověřit, zda nešlo o onemocnění COVID 19, nebo pacientům, kteří si z jakéhokoliv důvodu potřebují ověřit, zda mají protilátky proti onemocnění COVID 19. Výsledky vyšetření jsou k dispozici za 10 minut. Vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotníého pojištění.
   Testy nejsou určeny pro časnou diagnostiku onemocnění, v případě podezření na infekci koronavirem odesíláme k diagnostice PCR.
   V případě zájmu o vyšetření se neváhejte na nás obrátit.
   Přehled situace v diagnostice COVID-19 rychlými diagnostickými testy

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 9.4.2020 14:59  •  Přečteno: 82x  •  Komentářů: 0

Ochrana proti nákaze COVID 19

   Děkuji firmě POPP s.r.o. za pomoc při výrobě ochranné celoobličejové masky proti přenosu nákazy onemocnění COVID 19 pro naši ordinaci podle návrhu ČVUT.
   Děkuji p. Oldřichu Kachyňovi za poskytnutí etanolu k přípravě desinfekce.
   Velmi si vážím toho, že nám pomáháte v boji proti epidemii koronaviru!

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 3.4.2020 14:25  •  Přečteno: 88x  •  Komentářů: 0

Pomoc v době karantény

   Město Velké Bílovice nabízí starším občanům a občanům v povinné karanténě zajištění nákupu potravin, léků nebo dovoz obědů. Rozvoz obědů je potřeba nahlásit den dopředu. V případě zájmu kontaktujte tel. 519 367 111, 725 111 253 nebo email podatelnanull@nullvelkebilovice.cz.
   O spojení a koordinaci ochotných dobrovolníků a potřebných občanů usiluje celostátní aktivita "Sousedská pomoc", ti, kdo pomoc potřebují nebo by byli ochotní ji poskytnout, se mohou obrátit také tam.
   Prosím, jestliže to považujete za dobré, neváhejte se zapojit, jestli to potřebujete, nebojte se o pomoc požádat. Jsme ve složité situaci a můžeme ji zvládnout jen společným úsilím. Děkuji.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 27.3.2020 11:46  •  Přečteno: 95x  •  Komentářů: 0

Videokonzultace

   Vážení pacienti, v případě potřeby můžete ke konzultaci svého zdravotního stavu u nás využít videokonzultaci s pomocí služby VideoDoktor.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 24.3.2020 12:28  •  Přečteno: 81x  •  Komentářů: 0

Karanténa

[24.3.2020, 11:43]   Aktualizace: Absolvovali jsme testy na COVID 19 s negativním výsledkem. Opět ordinujeme, s ohledem na vyhlášený nouzový stav, omezení volného pohybu osob a trvající nedostatek ochranných pomůcek nadále v omezeném režimu.
     Prosíme pacienty, aby dodržovali opatření, která s nouzovým stavem i omezením pohybu souvisejí. Dbejte prosím na svou osobní ochranu proti přenosu infekce koronavirem, omezte blízký kontakt s ostatními lidmi, noste ústní roušku. Myslete na to, že chráníte nejen sebe, ale i své blízké a celou společnost. Buďme k sobě vzájemně ohleduplní. Ocitli jsme se v nepříjemné situaci, kterou můžeme zvládnout jen společným úsilím.
   Může být náročné zvládat veškerá přijatá a doporučená opatření psychicky. Věnujte prosím pozornost tomu, jak se za současné situace cítíte, vhodná doporučení ke zvládání najdete na stránkách https://www.mvcr.cz/.
   Děkuji za pochopení.

[21.3.2020, 10:43]   Z důvodu preventivní karantény dočasně neordinujeme, předběžně do 24.3.2020. Prosím pacienty, aby se ve svých zdravotních záležitostech na mě obraceli telefonicky. Co bude možno, vyřešíme dálkovým přístupem, elektronicky (recepty, pracovní neschopnosti, karantény), pokud budete potřebovat osobně navštívit lékaře, obraťte se prosím na MUDr. Krejčí, tel. 519 346 121 - vždy nejprve telefonicky.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 24.3.2020 11:47  •  Přečteno: 107x  •  Komentářů: 0

Nová informační linka o infekci koronavirem - tel. číslo 1212

   Informace MZČR

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 18.3.2020 11:12  •  Přečteno: 98x  •  Komentářů: 0

Omezení provozu ordinace praktických lékařů

Vážení pacienti,
   vzhledem k současné epidemiologické situaci a riziku šíření infekce onemocnění COVID-19, vzhledem k nedostatku ochranných pomůcek jsme bohužel nuceni omezit provoz ordinace praktických lékařů.

   Od pondělí 16.3.2020 je nutno omezit počet pracovníků našich ordinací, ordinační dobu, omezit množství fyzického kontaktů.
   Ordinovat budeme pravidelně od 7 do 11 hodin v pracovní dny. Po této době budeme v běžných hodinách k dispozici telefonicky.
   Z epidemiologických důvodů nelze připustit mísení zdravé populace s nemocnými v ordinacích. Čekárna bude uzavřena, pacienty budeme přijímat po předchozí domluvě (osobní, telefonické, elektronické).
   Ošetřovat budeme pouze pacienty s akutními příznaky onemocnění. Pacientům, kteří nemají akutní příznaky a potřebují předpis léků, bude vystaven eRecept. Potvrzení o karanténě probíhá elektronicky podle již zavedených postupů. Pro pacienty, na které se vztahuje karanténa a zároveň mají klinické příznaky respiračního onemocnění (horečka, kašel, dechové potíže), platí již zavedené postupy (volat linku 112 k zajištění odběrů testů na koronavirus).
   Za současné situace není možno poskytovat služby pracovně-lékařské služby ani zbytnou posudkovou činnost (řidičské a zbrojní průkazy, jiné posudky, výpisy z dokumentace atd.) ani vyšetření pro potřebu posudkové služby ČSSZ (invalidní důchody, bezmocnosti).

   Na nouzový režim ordinace budeme nuceni přejít, jestliže nebudeme mít k dispozici žádné ochranné pomůcky. V tu chvíli bude nutno ordinace úplně uzavřít a poskytovat pouze telefonické či elektronické konzultace.

   Omlouváme se za způsobené komplikace. Situace spojená se šířením onemocnění COVID-19 je složitá a je nutno o zastavení onemocnění usilovat maximálním úsilím, i ve spojení s opatřeními vyhlašovanými vládou ČR. Díky za pochopení i za snahu o překonání vzniklým obtíží.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 16.3.2020 11:57  •  Přečteno: 104x  •  Komentářů: 0

Doporučení s ohledem na epidemii onemocnění COVID-19

   Rizikové oblasti s ohledem na výskyt a možnost nákazy onemocněním COVID-19: viz stránky MZ ČR. Cestovatelé z těchto oblastí aktuálně podléhají 2-týdenní karanténě. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v italských regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže). Více viz doporučení MZ ČR, kde je uveden i doporučený postup pro případ pozitivních příznaků. Poradit se je možno na infolinkách: důležité kontakty pro JmK.
   Po návratu z uvedených regionů pečlivě sledujte svůj zdravotní stav. V případě výskytu výše uvedených příznaků respiračního onemocnění zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře, který bude organizovat další poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

   Vzhledem k nepřehlednosti a rychlému vývoji situace aktuální informace sledujte prosím na stránkách MZ ČR, na stránkách SZÚ.

Aktualizace 14.3.2020

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 14.3.2020 14:55  •  Přečteno: 131x  •  Komentářů: 0

Optimální délka spánku z hlediska rizika kardiovaskulárních komplikací a celkové mortality

   Spánek je důležitý faktor životního stylu, délku spánku můžeme životním stylem ovlivnit a spánek ovlivňuje zdravotní stav. Významná spánková deprivace prokazatelně zvyšuje riziko kardiovaskulárních příhod. Podle některých studií i přebytek spánku má stejný efekt.
   Uvedená studie zkoumala 116632 lidí ve 21 zemích a zjistila, že doba strávená na lůžku kratší než 6 hodin nebo delší než 8 hodin za 24 hodin je spojena se zhoršením sledovaných ukazatelů. Křivka závislosti délky spánku a kardiovaskulárních příhod má tvar písmene J.
   Spánek ve dne nebyl rizikový jen u osob, které v noci spaly méně než 6 hodin.

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 3.6.2019 8:31  •  Přečteno: 491x  •  Komentářů: 0

Posilovací trénink úspěšně zlepšuje metabolické parametry diabetiků 2. typu

   Fyzická aktivita je doporučována jako preventivní prostředek ochrany zdraví i jako léčebné opatření, za optimální se považuje kombinace aerobního a posilovacího tréninku.
   I samotný progresívní posilovací trénink zlepšuje metabolické parametry (inzulínovou rezistenci, hodnoty glykovaného hemoglobinu) u diabetiků 2. typu. U starších osob např. s postižením pohybového aparátu, s omezenou hybností, u kterých je aerobní trénink obtížný, je možné léčebného úspěchu dosáhnout i samotným posilovacím tréninkem.
   Studie: Changes in insulin resistance and HbA1c are related to exercise-mediated changes in body composition in older adults with type 2 diabetes
   Zdroj: Světová medicína stručně

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 11.7.2018 7:37  •  Přečteno: 541x  •  Komentářů: 0

Slazené nápoje dramaticky zvyšují úmrtí na onemocnění srdce a cév

   Podle studie prezentované na zasedání Americké kardiologické společnosti pro epidemiologii a prevenci v březnu 2018, která zahrnovala osoby starší než 45 let, je významně vyšší riziko úmrtí na onemocnění srdce a cév u osob, které ve velkém množství pijí slazené nápoje, toto riziko je prakticky dvojnásobné oproti osobám, které mají příjem těchto nápojů minimální. Pro vysokou konzumaci sladkých potravin (ne slazených nápojů) toto zvýšené riziko zjištěno nebylo.
   Odkaz: Drinking sugary drinks may be associated with greater risk of death
   Zdroj: Světová medicína stručně

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 29.6.2018 11:49  •  Přečteno: 572x  •  Komentářů: 0

Pohyb je život, život je pohyb

Doporučení pohybové aktivity v primární prevenci pro ČR, tj. určené zdravým lidem s cílem předcházet zdravotním problémům

   Cílem je dosáhnout minimálně 30 minut fyzické aktivity po většinu dní v týdnu. I mírnější aktivita je spojena se zdravotním přínosem, ideálně 30-45 minut 4-5x týdně na úrovni 60-75% průměrné maximální srdeční frekvence. Je vhodné volit příjemné formy fyzické aktivity, které danému jedinci vyhovují v každodenním životě. Jako příklady vhodné pohybová aktivity se uvádí turistika, běh, jogging, bruslení, cyklistika, plavání, běh na lyžích a další aerobní cvičení, veslování, trenažéry, aerobní tanec, dále i běžné aktivity jako rychlá chůze, chůze do schodů, domácí a zahradní práce a různé rekreační aktivity.

   Pracovní pásma a tepová frekvence (TF max = maximální tepová frekvence, lze si ji přesně změřit nebo nechat změřit v laboratoři; zcela obecně ji zjistíme u mužů podle vzorce 220 - věk, u žen 230 - věk nebo přesnějším výpočtem s pomocí ranní tepové frekvence):
Pohyb pro zdraví 50-60% TF max
Regulace tělesné hmotnosti 60-70% TF max
Rozvoj kondice 70-80% TF max
Zvyšování výkonnosti 80-90% TF max
Závodní aktivita 90-100% TF max

   Tepovou frekvenci lze měřit při sportu přímo hmatem na zápěstí se stopkami, využít lze i přístroje pro monitoraci tepové frekvence, sporttestery nebo fitness náramky, které měření TF umožňují.

   Pohybové aktivity u různých onemocnění mají svá speciální doporučení.

   Zdroj: Tělovýchovné lékařství, Vybrané kapitoly, D. Patucha a kol., Grada 2014

   Doporučení pohybové aktivity dle Centra preventivní medicíny LF MU Brno

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 19.2.2018 13:43  •  Přečteno: 1099x  •  Komentářů: 0

Studie - pravidelné procházky snížují morbiditu i mortalitu seniorů

   Fyzická aktivita ve střední a vyšší intenzitě má zásadní vliv na celou řadu onemocnění a její nedostatek se projevuje nárůstem potíží pohybového aparátu, kardiovaskulárních chorob, cukrovky 2.typu, mozkovými příhodami a některými zhoubnými nádory, ty jsou častou příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti.
   U seniorů na provedení nenáročná fyzická aktivita v podobě pravidelných procházek (alespoň 2 hodiny v týdnu, rychlost vedoucí k mírnému zadýchání) pomůže snížit nemocnost i úmrtnost.
   Odkaz na studii: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29056372
   Zdroj: Světová medicína stručně

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 15.1.2018 16:57  •  Přečteno: 722x  •  Komentářů: 0

Snídani sněz sám ...

   Zajímavá studie zkoumající 3 vzorce konzumace snídaně: vysokoenergetickou (>20% cekového denního příjmu energie ke snídani), nízkoenergetickou (5-20% denního příjmu energie) a vynechat snídani (<5% denního příjmu populace). Ukazuje, že vynechání snídaně zvyšuje vznik nekardiální (o 55%) i povšechné (téměř dvojnásobné riziko) aterosklerózy.
   Odkaz: The Importance of Breakfast in Atherosclerosis Disease: Insights From the PESA Study.
   Zdroj: Světová medicína stručně

Autor: MUDr. Jan Palaj  •  Vydáno: 12.1.2018 9:39  •  Přečteno: 748x  •  Komentářů: 0

Strana:  1 2   další »

Menu

Telefon na lékaře ve službě

slouží jen pro akutní případy
(+420) 910111524
nebo
dlouze prozvonit jiné naše telefonní číslo.

Ordinační a provozní hodiny

Pondělí6:30 - 18:00
Úterý6:30 - 13:30
Středa6:30 - 13:30
Čtvrtek6:30 - 13:30
Pátek6:30 - 13:30
Sobota7:00 - 8:00, pouze objednaní pacienti
Návštěvy v pracovní dny
13:30 - 15:00
Akutní nemocné ošetříme
24 hod denně!

QR kód

Vyhledávání

Uživatel