Kategorie: Pro pacienty

Očkování proti klíšťové encefalitis

   Klíšťová encefalitis je onemocnění přenášené především klíšťaty, obvykle se v první projevuje chřipkovými příznaky, únavou, bolestí hlavy, kloubů, bolestí v krku, zvýšenou teplotou, v druhé fázi virus proniká do centrální nervové soustavy a poškozuje nervové buňky. Asi u jedné třetiny pacientů se onemocnění projeví až příznaky druhé fáze, průběh klíšťové encefalitidy je obecně u dětí lehčí než u dospělých. Léčba je symptomatická, účinnou prevencí je očkování. Proti klíšťové encefalitis se můžete v naší ordinaci nechat očkovat. V rámci svých preventivmích programů často zdravotní pojišťovny na očkování přispívají.

     Klíšťová encefalitis je virové onemocnění, které se vyskytuje celosvětově včetně téměř celé ČR, je přenášeno především klíšťaty, vyjímečně požitím tepelně nezpracovaného mléka či mléčných produktů infikovaného zvířete (kráva, koza či ovce). Onemocnění se obvykle projevuje v první fázi chřipkovými příznaky, únavou, bolestí hlavy, kloubů, bolestí v krku, zvýšenou teplotou. Po přechodném zlepšení může nastoupit druhá fáze, při které virus proniká do centrální nervové soustavy a poškozuje nervové buňky, pacient je světloplachý, má prudké bolesti hlavy, zvrací, objevuje se strnutí šíje, spavost, někdy jsou poruchy vidění, objevují i obrny končetin a hlavových nervů postihující pohyby oka a mimiku obličeje. Asi u jedné třetiny pacientů chybí projevy první fáze a onemocnění se projeví až příznaky druhé fáze. Po prodělaném onemocnění u některých pacientů (asi 10%) mohou přetrvávat po onemocnění trvalé následky s bolestmi hlavy, poruchou paměti, soustředění, spánku, obrnou končetiny. K úmrtí při onemocnění dochází vyjímečně. Průběh klíšťové encefalitidy je obecně u dětí lehčí než u dospělých.
     Léčba onemocnění je symptomatická, účinnou prevencí je očkování, které snižuje výskyt nemoci, jak dokazují zkušenosti z Rakouska, kde proočkovanost populace dosahuje 90% (naopak v ČR je poočkovanost nízká, okolo 20%). Proti klíšťové encefalitis se můžete nechat očkovat v naší ordinaci, v rámci svých preventivmích programů často zdravotní pojišťovny na očkování přispívají, výši příspěvku a způsob jeho čerpání si prosím u své pojišťovny ověřte, mohou se měnit.

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Telefon na lékaře ve službě

slouží jen pro akutní případy
(+420) 910111524
nebo
dlouze prozvonit jiné naše telefonní číslo.

Ordinační a provozní hodiny

Pondělí6:30 - 18:00
Úterý6:30 - 13:30
Středa6:30 - 13:30
Čtvrtek6:30 - 13:30
Pátek6:30 - 13:30
Sobota7:00 - 8:00, pouze objednaní pacienti
Návštěvy v pracovní dny
13:30 - 15:00
Akutní nemocné ošetříme
24 hod denně!

QR kód

Vyhledávání

Uživatel